Умният трик с морковите, който никой не обсъжда

, морковите са станали първите зеленчуци, които са консервирани. Днес, САЩ, Франция, Англия, Полша, Китай и Япония са сред най-големите производители на моркови.

Той помага също така на организма да пребори ежедневния стрес, на които е подложен.

Листата на морковите са изключително хранителни, като съдържат разнообразни витамини и минерали. Те са особено богати на витамин К, който играе решаваща роля за съсирването на кръвта и здравето на костите. Освен това те предлагат значителни количества витамин С, който е от съществено значение за здравата имунна система, и витамин А, който е от решаващо значение за зрението и здравето на кожата.

Медицински проучвания Медицински проучвания на тема грип

Редовната консумация на моркови също помагат за намаляване нивата на холестерола, тъй като разтворимите влакна в морковите се свързват с жлъчните киселини.

Жълто оцветени сортове моркови са се появили първо в Афганистан и след допълнителна обработка са се развили сортовете, които познаваме днес.

Сърцевината е по-груба от кората, затова при равни други условия най-добри за консумация се смятат сортовете, чиито кореноплоди имат малка сърцевина. Формата на кореноплода е различна при различните сортове – кръгла, овална, цилиндрична, вретеновидна, пресечно конусовидна. Листата са събрани в розетка. Те са сложноперести и издържат на засушаване. Семената са плоско елипсовидни с надлъжни ръбчета, с космици и кукички.

Ако това не се направи, или посевът ще бъде рядък , или изобщо семената няма да поникнат. Удобството на по-ранните мартенски посеви се състои в това, че семената поникват нормално, без допълнителни грижи за осигуряване на поникването.

Сокът от моркови може да помогне за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания. 

Един морков след хранене, е чудесен завършек на храната Ви.

Исторически погледнато, листата от моркови се използват в билковата медицина заради потенциалните им ползи за здравето. Те съдържат съединения, за които се смята, че имат диуретични свойства, като спомагат за здравето на бъбреците и намаляват задържането на вода. Освен това някои култури са използвали листата от моркови в компреси, за да подпомогнат заздравяването на рани поради антибактериалните им свойства.

Подробна статия за сърдечните заболявания ще намерите тук.

Бета каротинът, съдържащ се в морковите, помага за защита на зрението и особено на нощното виждане. След като бета каротинът се превръща във витамин А в черния дроб, морковите той пътува до ретината, където тя го превръща в родопсин - лилав пигмент, който е необходим за нощно виждане.

Морковът помага при рани и пази кожата от слънчеви изгаряния и стареене

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *